<...>
4. До чергових консультацій експертних груп України та РФ з розмежування Азовського і Чорного морів та Керченської протоки
12-13 липня ц.р. у Києві відбудуться чергові (треті за поточний рік) консультації експертних груп України та РФ з розмежування Азовського і Чорного морів та Керченської протоки. Окрім того, цього року пройшли 20-й та 21-й раунди переговорів державних делегацій України і Росії.
Делегацію України, до складу якої входять представники МЗС, Адміністрації Держприкордонслужби, Держкартографії, очолюватиме Посол з особливих доручень Олександр Купчишин.
Відповідно до домовленостей, досягнутих під час 21-го раунду переговорів державних делегацій України та РФ (Москва, 16-17 червня ц.р.), у рамках консультацій планується продовжити роботу щодо узгодження лінії українсько-російського державного кордону в Азовському і Чорному морях. Українська сторона готова до вироблення спільних підходів з Росією щодо розмежування зазначених морських акваторій на основі норм міжнародного права і національних інтересів сторін.
Що стосується Керченської протоки, то позиція України є незмінною: у протоці має бути підтверджена існуюча в цій акваторії з часів колишнього СРСР лінія кордону.
Українська сторона налаштована на те, щоб якнайшвидше завершити договірно-правове оформлення українсько-російського державного кордону.
http://www.mfa.gov.ua/information/card.shtml?press/foreign/2005/07/1201.html
2. Российская сторона заявила о признании ею принадлежности Украине острова Коса Тузла
13.07.2005 | 16:45 | Укринформ
Российская сторона в ходе консультаций экспертных групп Украины и РФ по разграничению Азовского и Черного морей и Керченского пролива заявила о признании ею принадлежности Украине острова Коса Тузла, расположенного в Керченском проливе, и "вод вокруг него". В этой связи Министерство иностранных дел Украины надеется, что Россией будет осуществлено признание существующей в проливе линии государственной границы. Однако на данный момент не удалось достичь прогресса относительно подтверждения Россией в Керченском проливе существующей линии государственной границы.
В рамках консультаций была продлена работа над согласованием линии украинско-российской государственной границы в Азовском море. Результаты переговоров засвидетельствовали определенную готовность сторон к поиску компромиссных вариантов по разграничению акватории моря на основании норм международного права и национальных интересов обеих стран.
Стороны, на основании предложений Украины, в целом согласовали текст консолидированного проекта Договора о разграничении акватории Черного моря. Украинская сторона надеется, что на 22-м раунде переговоров, который запланирован на сентябрь текущего года, делегации начнут согласование линии разграничения в Черном море.
http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=18805156
3. Комментарий Департамента информации и печати МИД России в связи с заявлением МИД Украины о принадлежности острова Тузла
1569-13-07-2005
Вопрос: Просьба прокомментировать заявление МИД Украины о том, что Россия признала принадлежность Украине острова Коса Тузла, расположенного в Керченском проливе, и “вод вокруг него”?
Комментарий: Прежде всего, хотели бы отметить, что между Россией и Украиной нет территориальных споров. В соответствии с Договором о сотрудничестве в использовании Азовского моря и Керченского пролива между Украиной и Россией идут переговоры о проведении государственных границ в Азовском море и согласовании позиций по Керченскому проливу.
Позиция Российской Федерации состоит в том, что Керченский пролив должен оставаться в совместном использовании, а граница может проходить, например, по кромке берега. Решение вопроса о статусе острова Тузла возможно, на наш взгляд, в рамках предложенной концепции.
Достижение окончательной договоренности затрудняется тем, что Украина настаивает на необходимости признать якобы существовавшую административную границу между РСФСР и УССР в акватории Керченского пролива. Российская сторона считает, что такой границы в соответствии с советским законодательством не было и быть не могло.
До урегулирования всего комплекса проблем разграничения в Азовском и Черном морях и Керченском проливе, разумеется, остается неопределенным и правовой статус острова Тузла, хотя в настоящее время юрисдикция над этой территорией осуществляется Украиной.
Хотели бы также отметить, что переговоры по пограничным вопросам носят деликатный характер, а любые односторонние публичные заявления вряд ли будут способствовать их прогрессу.
13 июля 2005 года
http://www.ln.mid.ru/brp_4.nsf/sps/E088EBE62696EE5EC325703D00630D64
4. Коментар Прес-служби МЗС
В Україні із здивуванням сприйнято коментар Департаменту інформації і преси МЗС Російської Федерації від 13 липня ц.р., зокрема ту його частину, в якій ставиться під сумнів приналежність Україні острова Коса Тузла.
Українська сторона виходить з того, що після завершення 'тузлинської епопеї' та підписання 24 грудня 2003 року українсько-російського Договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки російською стороною, в ході переговорів державних делегацій з розмежування Азовського і Чорного морів та Керченської протоки, неодноразово підтверджувалась приналежність Україні острова Коса Тузла. Саме на основі визнання цього незаперечного факту і ведуться переговори з делімітації Керченської протоки.
МЗС України заявляє, що острів Коса Тузла є невід'ємною частиною території України, відтак його державна приналежність ніколи не була і не буде предметом переговорів з Російською Федерацією. Заяви про те, що правовий статус острова Коса Тузла 'остаётся неопределённым' можна розцінювати як спроби висунення територіальних претензій до України.
Що стосується "делікатного характеру" переговорів з прикордонних питань, про що йдеться у коментарі МЗС РФ, то українська сторона не розголошує конфіденційних аспектів переговорного процесу. Проте вона відповідно до вимог свого законодавства інформує українську громадськість з важливих питань суспільного і державного життя України.
http://www.mfa.gov.ua/information/card.shtml?mfa/2005/07/1401.html