Boris Lvin (bbb) wrote,
Boris Lvin
bbb

Rzeczpospolita - "Święto narodowe 31 sierpnia"

Święto narodowe 31 sierpnia

Dzień podpisania porozumień gdańskich zostanie najprawdopodobniej ogłoszony świętem państwowym. Konwent Seniorów Sejmu poparł już projekt odpowiedniej ustawy.

- Dziś chcę zachęcić wszystkich, szczególnie młodzież, do udziału w obchodach i do dyskusji. Rozpoczynamy wielkie dzieło, by wykazać największe w dziejach pokojowe zwycięstwo - mówił wczoraj w Warszawie Lech Wałęsa.

Na sierpniowe uroczystości do Warszawy i Gdańska przyjadą osobistości z całego świata. Jednym z głównych punktów będzie międzynarodowa konferencja "Od "Solidarności" do wolności". Ponad 500 gości będzie rozmawiać o międzynarodowych konsekwencjach działalności związku. Spodziewani są m.in. Vaclav Havel, Wiktor Juszczenko, Manuel Barroso i Madeleine Albright. Zaproszono też szefów państw.

Lech Wałęsa oświadczył, że na obchody nie zaproszono ani Putina, ani Gorbaczowa, bo "nie mieszczą się w kluczu", według którego dobierano gości. - Zastanawiam się, gdzie (Putin - red.) był w 80 roku. A Gorbaczow próbował remontować komunizm, ale nic mu się nie udało i w tym jego sukces - tłumaczył były prezydent.

Po konferencji przywódcy państw podpiszą rezolucję wzywającą ONZ do ustanowienia 31 sierpnia Międzynarodowym Dniem Wolności i Solidarności.

Nasi posłowie mają zaś uczcić rocznicę nowym odznaczeniem - orderem "Solidarności". Pomysłowi sprzeciwia się związek, popiera go natomiast Wałęsa. To kolejny punkt sporny między stronami, dlatego Wałęsa powtórzył wczoraj, że po zakończeniu obchodów wystąpi z "Solidarności". Nie będzie też raczej kandydować na prezydenta.

Ważną częścią uroczystości będą wydarzenia kulturalne. Do kin i telewizji trafią m.in. 10-minutowe etiudy na temat "Solidarności", nakręcone przez 13 polskich reżyserów.

ALEKSANDRA MAJDA

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050629/kraj/kraj_a_2.html?k=on;t=2005062820050704
Subscribe

 • Разговор с продолжением через четыре с половиной года

  January 17 2015 kislin Доброго времени суток. Борис, мне в работе Вайнберга 'Hitler's foreign policy' попалось утверждение о том,…

 • служба цитат

  Anton Karpov Сергей Цирель -- В вопросах юриспруденции больше доверяю юристам чем историкам : "бывший генпрокурор РФ Казанник, супер-либерал, один…

 • Откуда дровишки?

  Добрался до книги Александра Черкасова "Оккупация Одессы. Год 1941" (Одесса. Optimum. 2007). На страницах 78-79 он пишет о том, что, дескать,…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments