Boris Lvin (bbb) wrote,
Boris Lvin
bbb

Ротфельд о делах наших и своих - и наш ответ

http://www.msz.gov.pl/file_libraries/29/11474/konferencja_pras_krakow.html

Wypowiedzi ministra Spraw Zagranicznych RP Adama Daniela Rotfelda udzielone na konferencji prasowej w Krakowie w dniu 9 marca 2005 r.

<...>

O udziale Prezydenta RP w uroczystościach w Moskwie 9 maja

MSZ radziło, żeby pan Prezydent pojechał. Motywacja tego stanowiska była wcześniej wyrażona w artykule p. premiera Belki pt. „Jałta, Warszawa, Moskwa”, która sprowadzała się do tego, że są trzy powody, dla których trzeba jechać:

1. Jest to taki stosowny moment, kiedy cała Europa świętuje zwycięstwo nad III Rzesza Hitlerowską i byłoby rzeczą nienormalną, żeby w tym nie uczestniczyć;

2. Naród rosyjski, który poniósł w istocie rzeczy największe ofiary w zwycięstwie nad III Rzeszą zasługuje nie tylko na sympatię, ale wyrazy solidarności. Uważamy jednak, że nie wolno pominąć faktu, że wraz z wyzwoleniem od hitleryzmu Europa Środkowa i Wschodnia znalazła się pod dominacją stalinowską i stalinizm zniewolił te narody na 45 lat, do 1989 roku. Ta prawda powinna być też wyraźnie powiedziana.

3. Rosja jest częścią Europy i że wcześniej czy później droga obrana w kierunku uznania wspólnych wartości w demokracji będzie rzeczywistością, nie tylko deklarowaną, ale stanie się rzeczywistością dnia codziennego.

Innymi słowy kierujemy się w polityce, jeśli tak można powiedzieć, filozofią nie „wyłączania”, ale „włączania” (ang. „inclusiveness”, a nie „exclusiveness”). Byłoby niedobrze, gdybyśmy przyjęli postawę, że należy jakieś państwo, a tym bardziej to państwo, marginalizować. Nie chcemy, żeby nas marginalizowano, ale nie chcemy też w stosunku do nikogo innego stosować polityki wyłączania.

O decyzji Moskwy w sprawie akt katyńskich

Oczywiście jest to decyzja głęboko niesłuszna i niezrozumiała. Trzeba sobie zadać bardzo elementarne pytanie, jakie mogą być tajemnice sprzed 65 lat, które usprawiedliwiają fakt, że nie oddaje się dokumentów w sprawie dokonania zbrodni na oficerach polskich. Otóż nie ma takich. Mogę powiedzieć otwarcie, niezależnie od tego, jakie argumenty byłyby wysuwane, że nie ma takich powodów. Mogę sobie wyobrazić jeden powód, a mianowicie hańba i wstyd. Im wcześniej się te dokumenty odda, tym łatwiej będzie „przetrawić” to, co było przyczyną dokonania tej zbrodni.

Z całą pewnością my nie poprzestaniemy na przyjęciu do wiadomości tego faktu. Przyznam, ze jest on absolutnie niezrozumiały. Sprawa zasługuje na to, żeby społeczeństwo otrzymało pełny obraz i prawdę o tym. Nie chcemy pisać historii na nowo, ale chcemy, żeby prawda o tym, co się wydarzyło była pełna, a nie zafałszowana, pokazująca tylko jedną stronę medalu.

O zamordowaniu Asłana Maschadowa

Uważam, że stało się bardzo niedobrze. Tym bardziej, ze Asłan Maschadow był jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym przywódcą, który chciał negocjować, który kiedyś negocjował i doprowadził do bardzo pokojowego rozwiązania. Mam wrażenie, że Ci, którzy doprowadzili do jego śmierci to jest partia wojny, która nie chce negocjować, która uważa, że jedynym sposobem jest zabijanie, a nie negocjowanie i szukanie rozwiązań, które byłyby do zaakceptowania nawet przez tak mały naród, jak naród czeczeński.

Mam jednoznaczną opinię w tej sprawie. Jako Minister Spraw Zagranicznych mogę powiedzieć, że - niezależnie od oceny moralnej – to jest poważny błąd polityczny i że nie należy z tego powodu wyrażać takich opinii, jakie czytam i o jakich słyszę. Niedobrze się stało. Byłoby lepiej, gdyby Rosjanie podjęli z nim rozmowę, a nie doprowadzili do jego śmierci.

O wydaniu w Polsce Mein Kampf Adolfa Hitlera

To jest hańba i wstyd, że w Polsce ukazują się tego typu wydawnictwa i że my musimy odpowiadać rządowi bawarskiemu, że to nie jest ani za przyzwoleniem, ani tym bardziej z inicjatywy jakiegokolwiek oficjalnego organu państwa polskiego. Jest to w większym stopniu problem całego społeczeństwa, żeby utrwalić atmosferę, w której tego typu wydawnictwa nie mogłyby się ukazywać. Tym, którzy czasami bronią tego mówiąc, że to jest dokument historyczny i powinniśmy się z tym dokumentem zapoznać, chcę powiedzieć, że ten dokument został już przez historię zweryfikowany. Od tego dokumentu zaczęła się największa zbrodnia w dziejach Europy i jeżeli ma on ponowić tego typu doświadczenie, powinien być zakazany do druku. I tak jak w wielu państwach, tak i w Polsce jest zakazany. W związku z tym uważam, że właściwe organy państwa (rozmawiałem o tym z Ministrem Sprawiedliwości i jednocześnie Prokuratorem Generalnym) powinny uruchomić natychmiast śledztwo i doprowadzić do respektowania prawa na terytorium Polski. Mówienie o tym, że to jest element wolności wypowiedzi jest totalnym nieporozumieniem. Jak my możemy domagać się respektowania prawa w innych kwestiach, jeżeli sami naruszamy prawo w tej sprawie, która w całej Europie budzi – mówiąc delikatnie – ogromne zdziwienie.Заявление МИД России
http://www.ln.mid.ru/brp_4.nsf/fa711a859c4b939643256999005bcbbc/46832ce2d18f99bac3256fc00039184a

Комментарий Департамента информации и печати МИД России в связи с реакцией официального
представителя МИД Польши на ликвидацию А.Масхадова

448-10-03-2005

В Москве с непониманием и недоумением восприняли заявление официального представителя МИД Польши А.Хечко, который, как передают информационные агентства, назвал уничтожение одного из руководителей террористических группировок в Чечне А.Масхадова “не просто преступлением, но также и политической глупостью и большой ошибкой”.

Как известно, по прямому указанию А.Масхадова совершались теракты в Беслане, Москве и других городах России. На его руках кровь тысяч российских граждан, в том числе детей. Если это называть стремлением А.Масхадова к политическому урегулированию в Чечне, то у польской стороны явно извращенное представление о такого рода процессах, да и о борьбе с международным терроризмом в целом.

Возникает вопрос: неужели Польша будет в аналогичных выражениях сожалеть и о ликвидации террориста-убийцы Ш.Басаева, находящегося в антитеррористическом санкционном списке ООН, или У.Бен Ладена?

10 марта 2005 года


Непонятно, выступал ли на самом деле Хечко (Aleksander Chećko) и если выступал, то что именно сказал. На странице заявлений Хечко - http://www.msz.gov.pl/index.php?page=1341600000 - ничего пока нет. При этом реакции МИД на заявление Ротфельда тоже нет.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments