Boris Lvin (bbb) wrote,
Boris Lvin
bbb

Rzeczpospolita - "Święto narodowe 31 sierpnia"

Święto narodowe 31 sierpnia

Dzień podpisania porozumień gdańskich zostanie najprawdopodobniej ogłoszony świętem państwowym. Konwent Seniorów Sejmu poparł już projekt odpowiedniej ustawy.

- Dziś chcę zachęcić wszystkich, szczególnie młodzież, do udziału w obchodach i do dyskusji. Rozpoczynamy wielkie dzieło, by wykazać największe w dziejach pokojowe zwycięstwo - mówił wczoraj w Warszawie Lech Wałęsa.

Na sierpniowe uroczystości do Warszawy i Gdańska przyjadą osobistości z całego świata. Jednym z głównych punktów będzie międzynarodowa konferencja "Od "Solidarności" do wolności". Ponad 500 gości będzie rozmawiać o międzynarodowych konsekwencjach działalności związku. Spodziewani są m.in. Vaclav Havel, Wiktor Juszczenko, Manuel Barroso i Madeleine Albright. Zaproszono też szefów państw.

Lech Wałęsa oświadczył, że na obchody nie zaproszono ani Putina, ani Gorbaczowa, bo "nie mieszczą się w kluczu", według którego dobierano gości. - Zastanawiam się, gdzie (Putin - red.) był w 80 roku. A Gorbaczow próbował remontować komunizm, ale nic mu się nie udało i w tym jego sukces - tłumaczył były prezydent.

Po konferencji przywódcy państw podpiszą rezolucję wzywającą ONZ do ustanowienia 31 sierpnia Międzynarodowym Dniem Wolności i Solidarności.

Nasi posłowie mają zaś uczcić rocznicę nowym odznaczeniem - orderem "Solidarności". Pomysłowi sprzeciwia się związek, popiera go natomiast Wałęsa. To kolejny punkt sporny między stronami, dlatego Wałęsa powtórzył wczoraj, że po zakończeniu obchodów wystąpi z "Solidarności". Nie będzie też raczej kandydować na prezydenta.

Ważną częścią uroczystości będą wydarzenia kulturalne. Do kin i telewizji trafią m.in. 10-minutowe etiudy na temat "Solidarności", nakręcone przez 13 polskich reżyserów.

ALEKSANDRA MAJDA

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050629/kraj/kraj_a_2.html?k=on;t=2005062820050704
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments